Den válečných veteránů 2013

Chcete se na něco zeptat? Tohle je to správné místo!
Odpovědět
petr
Člen spolku
Příspěvky: 482
Registrován: ned 28. bře 2010 12:03:53
Bydliště: Hrušky (Břeclav)

Den válečných veteránů 2013

Příspěvek od petr »

11. listopad a tím i Den válečných veteránů se blíží, ve dvou předchozích letech jsem k tomuto datu dělal i eventy pro příznivce geocachingu, abych jejich prostřednictvím na tento svátek upozornil. V roce 2011 to byl event v Olomouci-Černovíře (vojenský hřbitov, kde bylo téměř 300 lidí), loni na ústředním hřbitově v Brně (na dvě stovky účastníků), loni se připojil i kolega ze Severní Moravy a uspořádal další event tam.
Letos se počet míst, kde se eventy ke Dni válečných veteránů uskuteční, opět rozroste a snad postupně do roku 2018 na sté výročí ukončení 1. světové války ( Den válečných veteránů je vzpomínkou na VŠECHNY padlé všech válečných konfliktů, ne jen legionářů nebo rakouskou-uherských vojáků z 1. sv) pokryjeme celou republiku.
Pokud by se někdo z kačerů v našem spolku, jednotě nebo z řad našich přispěvatelů rozhodl uspořádat další event v místě své působnosti a nemá čas moc přemýšlet nad listingem, může použít následující text:


Listing eventy:

Den válečných veteránů ........

V dnesni uspechane dobe si jen malo kdo vsimne v kalendari zminky ze 11. listopad je vyznamnym dnem, ne proto, ze se na trh dostava Svatomartinske vino, ale protoze se u nas a v mnoha dalsich zemich sveta slavi Den valecnych veteranu, v nekterych statech je tento den I statnim svatkem.

Ucelem tohoto eventu je na tento svatek upozornit, vzpomenout obeti vsech valecnych konfliktu, pripadne i neco zajimaveho ukazat.

Proc zrovna tento den?
Protoze 11. listopadu 1918 v 11 hodin podepsalo Nemecko primeri, ktere definitivne ukoncilo prvni svetovou valku (pro nas, resp. Rakousko-uherskou monarchii skoncila valka separatnim mirem uz o tyden driv).

Podpis primeri probehl ve stabnim vagone marsala Ferdinanda Focha, ktery byl vrchnim velitelem dohodovych vojsk. Nemeckou stranu zastupoval Matthias Erzberger. Stalo se tak v Le Francport u Compiegne na rece Marne. (Za pozornost jiste stoji, ze ve stejnem vagone byla podepsana kapitulace Francie ve druhe svetove valce. Trval na tom sam A.H., aby tak vratil francouzum ponizeni za prohranou prvni valku. Vagon ve kterem byly obe smlouvy podepsany byl behem druhe svetove valky znicen.).

Den valecnych veteranu, pripadne Den vzpominek ci Den padlych se zrodil uz pri prvnim vyroci ukonceni prvni svetove valky, kdy byl slaven v Londyne, Parizi i dalsich spojeneckych mestech.

Dnes se tento den ruznou formou pripomina nejen v Evrope, ale i v Kanade, Americe ci zemich Commonwealthu. Od roku 2001 se Den veteranu slavi i u nas.

Den valecnych veteranu je venovan nejen padlym z prvni svetove valky, ale i tem z druhe a vsech dalsich valecnych konfliktu az do dnesni doby.

Symbolem Dne valecnych veteranu jsou vlci maky.

Ptate se proc vlci maky?
V kvetnu 1915 napsal kanadsky podplukovnik John McCrae slouzici u zdravotni sluzby otresen mnozstvim ranenych a rozrustajicimi se valecnymi hrbitovy basen, kde pouziva vlci maky jako symbol krve a spanku (mrtvych vojaku).

Semena vlcich maku maji dlouhou zivotnost, v pude odpocivaji dlouhe roky dokud se nenaskytne vhodna prilezitost. Na bojistich rozrytych bombardovanim, zbavenych konkurencnich rostlin takova prilezitost nastala. V kvetnu 1915 proto na francouzskych a belgickych bojistich vyrostlo a rozkvetlo obrovske mnozstvi vlcich maku a zbarvilo bojiste barvou krve.

Tato basen o nekolik let pozdeji vedla k tomu, ze v roce 1921 byl kvet vlciho maku zvolen jako symbol sbirky na valecne veterany a invalidy. Od te doby rozkvetaji v tento den po celem svete klopy sak, kosil a kabatu papirovymi kvety, pripadne odznaky vlcich maku, jako pripomenuti hruzy valek i utrpeni jejich obeti.


ZDE MŮŽE NÁSLEDOVAT POPIS MÍSTA (vojenský hřbitov, muzeum...) KDE EVENT PROBĚHNE.
Odpovědět