Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Chcete se na něco zeptat? Tohle je to správné místo!
Odpovědět
kolarski
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. říj 2023 16:20:48

Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od kolarski »

Mám prosbu. Pro mého tchána se snažím zjistit co nejvíce o jeho strýci Ladislavu Piliarovi. Narodil se v Bacůchu v roce 1923. Měl padnout v roce 1945 při boji někde v okolí Levic jako partyzán. Údajně by tam měl mít někde nějaký památník nebo pomník, ale nic se nám zatím nepodařilo dohledat.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od fanda »

Dobrý den, požádal jsem kamaráda ze Slovenska, zda on něco neví. Odpověděl a radí vám následující:
V tom priestore pôsobila Nitrianska partizánska brigáda. Po prechode cez rieku Hron a spojení s Červenou armádou boli jej oddiely začlenené do plukov 53. armády a s ňou postupovali na západ. Pri prechode cez Hron mala značné straty. Nitrianska partizánska brigáda vznikla z oddielu Avdejeva partizánskeho zväzku Alexander Nevský. Ten sa v septembri 1944 presúval z východného Slovenska cez Horehronie k Banskej Bystrici a boli v ňom začlenení aj slovenskí vojaci. Je dosť možné, že medzi nimi bol aj on.
Či bol v Nitrianskej partizánskej brigáde, to by sa dalo zistiť v zoznamoch brigády. Niečo je vo VHA Bratislava, tam sú aj padlí príslušníci brigády. Či aj kompletné, to je vždy otázne.Mali by ju mať aj v Archíve Múzea SNP v Banskej Bystrici. Možno má kmeňový list aj vo VA-CR Trnava alebo na 255-kách na MO SR. To je zisťovanie na dlhšiu dobu.
kolarski
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. říj 2023 16:20:48

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od kolarski »

Dobrý den, moc děkuju za zajímavé informace. Spojil jsem se v této věci s panem Uhrinem, ředitelem muzea SNP. Snaží se zjistit zda k němu existuje kmenový list. V každém případě moc děkuju za reakci.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od fanda »

Mámpro vás zprávu od kamaráda ze Slovenska:
Dnes mi prišla odpoveď z Vojenského archívu - centrálnej registratúry Trnava. Kmeňový list na meno Ladislav Pillar v archíve nie je. Takže vojakom podľa všetkého nebol.
To je asi vše od něho. Třeba zjistíte jinde více.
kolarski
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. říj 2023 16:20:48

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od kolarski »

Dobrý den, moc Vám děkuju za zprávu i když není pozitivní. Budeme pátrat dál.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od fanda »

Včera jsem od kamaráda dostal pozitivní zprávu, která vás určitě potěší. Abych mu i toutocestou poděkoval, zveřejním jeho mail jak mi jej poslal.

Ahoj Franto!

Dnes som bol vo VHA Bratislava. Mal som tam ísť hneď, ako si mi písal, problém by bol dávno vyriešený. V poslednej správe som Ti písal, že podľa všetkého nebol vojakom. To je blbosť. Ako som Ti napísal v prvej správe, pôsobila tam Nitrianska partizánska brigáda, ktorá vznikla z oddielu Avdejeva partizánskeho zväzku Alexander Nevský.

Posielam Ti výpisy z dvoch zoznamov padlých partizánov a na obidvoch je aj dotyčný Piliar. Sú to zoznamy z Nitrianskej partizánskej brigády, ale pôvodný oddiel z Alexandra Nevského používa názov toho zväzku. Keďže vstup do zväzku má s dátumom 1. septembra 1944, musel byť príslušníkom Východoslovenskej armády, ktorú Nemci začali odzbrojovať 31. augusta. Je tam aj kontakt na blízku osobu, takže meno osoby by mu niečo malo povedať. Veľa vojakov z obidvoch divízii vstúpilo do partizánskych oddielov. Alexander Nevský pôsobil v tých dňoch v pohorí Čergov a prijímal slovenských vojakov. V septembri sa presunul do Banskej Bystrice a neskôr do Krupiny - Švábu. Veliteľ zväzku poslal jeden oddiel na západ za rieku Hron, kde pôsobil od októbra a z oddielu vznikla brigáda.

Padol pri obci Čajkov. Podľa ÚEVH je na cintoríne v Čajkove jeden hrob z 2. svetovej vojny, ale nie je uvedené, kto je v ňom pochovaný. Na stránke obce majú pri popise histórie obce, že v dňoch 16. - 17. februára tam bojovala s Nemcami Nitrianska partizánska brigáda.

Pozdravujem Ťa.

Jožo J.

PS. Ty kopie zde nemohu zveřejnit, uveďte zde adresu vaší schránky a já vám je přepošlu.
kolarski
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. říj 2023 16:20:48

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od kolarski »

Dobrý den, to je skvělá správa. Můj meil je kolarski(at)centrum.cz. Můj tchán bude mít obrovskou radost. Moc Vašemu kamarádovi za mě poděkujte.
Zdravím Kolář
Vladimír
Člen spolku
Příspěvky: 792
Registrován: pon 12. dub 2010 21:03:33

Re: Pomník partyzána Ladislava Piliara - Levice

Příspěvek od Vladimír »

Dobrá práce, Jožo J.!
Odpovědět