Informace o projektu VETS

Chcete se na něco zeptat? Tohle je to správné místo!
kapa
Sympatizant
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:14:32
Bydliště: Přerov/Brno

Informace o projektu VETS

Příspěvek od kapa »

Zdravím

Tento víkend pořádají přátelé z východního Slovenska setkání s tematikou vojenské historie, a jelikož tam pokud vím nikdo jiný z VETSu nebude (kdyžtak mě opravte), připadne mi úkol stručně tam představit činnost VETS. Jelikož do toho ale zase tolik nevidím, poprosil bych vás, jestli byste mi nedoplnili informace které bych potřeboval:

- kolik je v současnosti aktivních lidí v projektu zapojených?
- kolik je zmapovaných, ale nezpracovaných VPM (tedy těch co nejsou na webu)?
- kolik VPM je v ČR celkově (existuje nějaký odhad)?
- jak vypadá spolupráce s oficiální databází ministerstva?

No a klidně přidejte, čím dál by se VETS mohlo pochlubit (třeba nějaké zachráněné VPM?) ;) Udělám malou prezentaci, pak ju sem dám pro případné pozdější použití při podobné příležitosti.

A odjíždím už v noci ze čtvrtka na pátek - tak bych to potřeboval nejpozději do čtvrtka mít.

Děkuji předem :)
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od martin »

kapa píše:Zdravím

Tento víkend pořádají přátelé z východního Slovenska setkání s tematikou vojenské historie, a jelikož tam pokud vím nikdo jiný z VETSu nebude (kdyžtak mě opravte), připadne mi úkol stručně tam představit činnost VETS. Jelikož do toho ale zase tolik nevidím, poprosil bych vás, jestli byste mi nedoplnili informace které bych potřeboval:

- kolik je v současnosti aktivních lidí v projektu zapojených?
- kolik je zmapovaných, ale nezpracovaných VPM (tedy těch co nejsou na webu)?
- kolik VPM je v ČR celkově (existuje nějaký odhad)?
- jak vypadá spolupráce s oficiální databází ministerstva?

No a klidně přidejte, čím dál by se VETS mohlo pochlubit (třeba nějaké zachráněné VPM?) ;) Udělám malou prezentaci, pak ju sem dám pro případné pozdější použití při podobné příležitosti.

A odjíždím už v noci ze čtvrtka na pátek - tak bych to potřeboval nejpozději do čtvrtka mít.

Děkuji předem :)
Ahoj, částečně se pokusím odpovědět.
- Celkem se do projektu zapojilo 318 aktivních přispěvatelů, toto číslo je ale celkové, takže např. letos přispělo alespoň 1x 57 osob. Registrovaných členů spolku je 28 (http://www.vets.estranky.cz/clanky/spol ... mista_-o_s_), ale jestli se někde povalují přihlášky z Hrušek o nichž jsem tady někde četl, tak je možná o něco vyšší.
- kolik je toho nezapracovaných netušíl, ale jistě jsou to minimálně sta, ale viz. např. Petrova akce v Brně - spíše půjde o tisíce
- odhad je cca 70 000 VPM původních, v současnosti tak do 50 000. Myšleno VPM, ne válečné hroby dle zákona, těch je jistě méně, ale my bereme i hroby osob a podobné věci, které MO nebere (za zákona)
- spolupráce s MO je myslím velmi dobrá, od počátku jsme do ní měli přístup, i v dobách kdy nebyla veřejná, např. já osobně jsem za ČsOL v mimoresortní komisi pro válečné hroby, ovšem pochopitelně nemáme možnost v databázi provádět úpravy, maximálně můžeme upozornit na nesrovnalost - a řešit ji musí samospráva (tedy obec-ORP-kraj). To neznamená nic jiného, že díky mnohem lepší zpětné vazbě bude naše databáze nakonec plnější a přesnější. Což už někdy je :)
- zachráněné VPM? No jistě je dobré zmínít především Vladimírovou zásluhou obnovená VPM v Radouni (http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm- ... k/Radoun)a v Mělnickém Vtelně (což na webu ještě není? )
- možná by bylo dobré zmínit těch pár brožur co jsme vydali a občas je i ČsOL vytiskne ;)
- naše letos v útlumu semináře
- provázanost ČsOL (hlavně jednoty Český Brod) a Spolku
- určitě bych zmínil geocaching, který má Brodská jednota v celé ČsOL na starost a který se váže jen na VPM a historii a to včetně geocoinů, které obec nechala vyrobit (a které jsou velmi pěkné)
- prakticky denní aktualizaci (a to už více než dva roky v kuse)
a určitě jsem zase na kupu věcí zapomněl
kapa
Sympatizant
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:14:32
Bydliště: Přerov/Brno

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od kapa »

Díky, myslím že to je vyčerpávající odpověď. Ona je to malá prezentace na 10 minut, takže žádné rozkecávání. Na webu ministerstva (respektive http://www.valecnehroby.army.cz/Evidence/mapa-lokalit) mají databázi, kde jsou i pomníky a pamětní desky, nejen válečné hroby - to je něco jiného, nebo to rozšiřují?
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od martin »

kapa píše:Díky, myslím že to je vyčerpávající odpověď. Ona je to malá prezentace na 10 minut, takže žádné rozkecávání. Na webu ministerstva (respektive http://www.valecnehroby.army.cz/Evidence/mapa-lokalit) mají databázi, kde jsou i pomníky a pamětní desky, nejen válečné hroby - to je něco jiného, nebo to rozšiřují?
ze zákona je válečným hrobem i pomník či pamětní deska (ale ne vždy tomu tak je), oni mají prostě o dost užší okruh zájmu než my, např. hroby obětí náletů nepovažují za VH apod.
kapa
Sympatizant
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:14:32
Bydliště: Přerov/Brno

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od kapa »

Tak už jsem to po delší debatě s panem Filípkem pochopil, v čem se to liší ;) Nicméně do budoucna by nějaká spolupráce ve smyslu aspoň odkazového provázání databází nebyla marná, ne? Jinak sem dávám tu prezentaci VETS, co jsem použil, je to jen velmi stručné, ale kdyby se to někomu hodilo, může si to třeba rozšířit a pak sem dát novou verzi (aby se to sem vlezlo, smazal jsem dvě mapy pokrytí republiky pietními místy, které byly na těch dvou nyní prázdných stránkách prezentace). A do sborníku z té konference bude zřejmě potřeba asi dvoustránkový textík o VETSu - tak toho se někdo ujmete, nebo se toho ujmu já a pak to sem dám k doplnění? Jo a abyste taky věděli, kde se VETS, naším prostřednictvím, účastnil a prezentoval, tak foto z akce je zde: http://www.kvhbeskydy.sk/index.php/foto ... allery=159, další informace, fotky a odkaz na popis v místní tlači je pro facebookáře zde: http://www.facebook.com/pages/Klub-voje ... 3187247307. Popis akce se časem objeví i na webu KVH Beskydy, a bude i rozhlasová reportáž na webu slovenského rozhlasu, až ju odvysílají. Takže můžete dosyta nad všemi těmito materiály závidět, o co jste přišli :D
Přílohy
VETS.ppt
(459.86 KiB) Staženo 350 x
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od martin »

kapa píše:Tak už jsem to po delší debatě s panem Filípkem pochopil, v čem se to liší ;) Nicméně do budoucna by nějaká spolupráce ve smyslu aspoň odkazového provázání databází nebyla marná, ne? Jinak sem dávám tu prezentaci VETS, co jsem použil, je to jen velmi stručné, ale kdyby se to někomu hodilo, může si to třeba rozšířit a pak sem dát novou verzi (aby se to sem vlezlo, smazal jsem dvě mapy pokrytí republiky pietními místy, které byly na těch dvou nyní prázdných stránkách prezentace). A do sborníku z té konference bude zřejmě potřeba asi dvoustránkový textík o VETSu - tak toho se někdo ujmete, nebo se toho ujmu já a pak to sem dám k doplnění? Jo a abyste taky věděli, kde se VETS, naším prostřednictvím, účastnil a prezentoval, tak foto z akce je zde: http://www.kvhbeskydy.sk/index.php/foto ... allery=159, další informace, fotky a odkaz na popis v místní tlači je pro facebookáře zde: http://www.facebook.com/pages/Klub-voje ... 3187247307. Popis akce se časem objeví i na webu KVH Beskydy, a bude i rozhlasová reportáž na webu slovenského rozhlasu, až ju odvysílají. Takže můžete dosyta nad všemi těmito materiály závidět, o co jste přišli :D
Díky za prezentaci, každá zmínka o Spolku kdekoliv je dobrá. S tím p. Filípkem je to tak: oni sbírají jen VH a my VPM ve smyslu každý VH nemusí být VPM, ale každé VPM je VH :D . Potíž je v tom, že oni jsou zcela závislí na tom co jim dají obce, takže vyjma toho, že obec občas nedodá nic (i když památky má), tak občas dá i nesmysl (např. dosídlení obce apod.). U nás je to hlavně o té zpětné vazbě. Ale spolupráce s nimi ej dobrá. A sdílení či propojení dat určitě není od věci, ale oni jsou ze zákona garantem nějakého stavu, takže my bychom pro ně byli spíše komplikací (např. neuznávají rodinné hroby a to i jasně padlých za válek, což je dle mého jasný VH - ale chápu je, jakmile by to bylo VH, mohl by na to občan chtít dotaci na opravu.....a jsme v Čechách, že? ;)
kapa
Sympatizant
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:14:32
Bydliště: Přerov/Brno

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od kapa »

Takže - do 30.9. je potřeba dodat prezentaci VETS do sborníku z konference ve Stebníku, maximálně na 3 normované A4 (čili asi na jednu a půl klasické A4). Ujme se toho někdo z veteránů VETSu, nebo se o to mám pokusit já, který znám činnost VETSu stále spíše zvnějšku?
petr
Člen spolku
Příspěvky: 482
Registrován: ned 28. bře 2010 12:03:53
Bydliště: Hrušky (Břeclav)

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od petr »

Prezentaci našeho spolku mají i na svých stránkách, teď nemám čas hledat to, ale až se vrátím z náročného víkendu, mrknu na to, případně to doplním.
kapa
Sympatizant
Příspěvky: 17
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:14:32
Bydliště: Přerov/Brno

Re: Informace o projektu VETS

Příspěvek od kapa »

Tak s využitím té prezentace jsem dal dohromady toto (vizte přílohu). Do požadovaného rozsahu se to vejde i když se ještě jeden až dva odstavce přidají, takže pokud někdo máte něco k doplnění, sem s tím - myslím že by to chtělo přidat aspoň závěr (jeden odstavec o aktuálních věcech nebo vyhlídce do budoucna?).
Přílohy
VETS.doc
(63.27 KiB) Staženo 728 x
Odpovědět