Stránka 1 z 1

Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: čtv 26. srp 2010 21:08:28
od petr
Už jsem se o tom zmiňoval na loňské výročce a asi i v Hruškách. Kluci z KVH BESKYDY, na východním Slovensku hledají zapomenuté vojenské hřbitovy, apují je a průběžně obnovují.
Mimo to pořádají několikrát do roka konferene se zaměřením na vojenskou historii, taktéž mají bohatou publikační činnost.

Aby na svou činnost lépe sehnali finance, vrhli se do tohoto projektu, proto potřebují najít partnery z ostatních zemí Vyšegradu a my jsme největší (a jediný :-) klub (spolek) který se podobnému problému u nás v ČR věnuje, navíc jsou tu i dlouholeté osobní vazby.

Prozatím by to spolek nemělo nic stát a v budoucnu by možná i nějaké to ojro bylo i na případnou konferenci u nás. Pokud se bojíte jezdit na východ, já se objetuju a ten litr borovičky v rámci jednoty a bratrství vypiju.

No víc se asi dozvíte v mailech, které jsem rozeslal na všechny kontakty co na Vás mám.

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: čtv 26. srp 2010 22:57:20
od jiri
pro lidi nevládnoucí angličtinou - zde je hrubý překlad dopisu:

Název organizace (město a stát) ................. potvrzuje svůj zájem o účast na společné činnosti koordinovaná Klubem vojenské historie"Beskydy" (Humenne, Slovensko). Jsme připraveni vstoupit do projektu "vojenských hřbitovů z první světové války - Zapomenutá místa středo-evropského dědictví".

Role naší organizace by měly být následující:

- Vytvoření pracovní skupiny a účast na konzultacích
- Archivní výzkum vztahující se k první světové válce a záležitostem vojenských hřbitovů
- Účast na pracovním zasedání skupiny na Slovensku

Podrobný popis těchto činností je součástí návrhu projektu.


Z mého pohledu je to vážná věc - předpokládám, že Petr to nemyslí jako formalitu. Protože první dva body možné činnosti nebudou až tak jednoduché. Měli bychom, než to potvrdíme a odešleme (pokud to chceme udělat), otevřít diskuzi - kdo by se toho ujal a co kdo by dělal.

Za sebe říkám:
- bohužel já osobně nemám už volnou časovou kapacitu na podobnou činnost (zvlášť teď, když je Roman, snad dočasně, mimo provoz)
- jedná se o vážnou věc a mělo by se to vážně projednat a schválit - tudíž nepředpokládám, že se to do konce srpna stihne probrat
- bez schválení většinou spolku (nevím teď co říkají stanovy), doporučuji nic neposílat
- pokud by se to mělo udělat jen formálně, aby kolegové dostali peníze, jsem proti - byl by to podvod a neměli bychom hazardovat se jménem spolku

btw - mám pocit, že spolek poslední dobou spí - viz např. hlasování o příspěvku na databázi - zatím se zapojilo jen 5 členů spolku

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: pát 27. srp 2010 7:13:50
od petr
Psal jsem jim, že konec srpna je v případě našeho spolku nereálný, že vše musí probrat členská základna.

Jasně, že jde hlavně o peníze na obnovu těch hřbitovů a to kdekoliv ze zůčastněných států, ale u nás je situace naprosto odlišná (snad mimo Olomouce, ale tam snad půjdou peníze z MO), menší část peněz jde na ty semináře, KVH je pořádá pravidelně, nějaké už proběhly i v Polsku pod záštitou tamního partnera (Krux Galicia), který se stará o víc než dvě stovky prvoválečných hřbitovů u nich, u nás by bylo nesmyslné spojovat seminář s výroční hromadou, ale jistě by se našel prostor kde by se dal udělat a pokud by měl podobnou úrověň jako ty jejich vzal bych si to na svá bedra.
Kapa a nejspíš i jeho kolega Jirka Vrba má zájem do spolku vstoupit (příští týden budeme spolu na akci v Polsku tak dostanou podepsat žádosti o vstup) a aktivně (tak jak už to činí nyní) se zapojit do případné práce v tomto projektu.

Takže k bodu:
1. Vytvoření pracovní skupiny a účast na konzultacích - já, kapa, J.V. případně další, už teď s nimi my tři konzultujeme.
2. Archivní činnost - u nás těch prvoválečných hřbitovů tolik není, co se týče Olomouce, tam kapa už druhým rokem bádá
3. Účast na seminářích - ad bod 1

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: pát 27. srp 2010 7:45:08
od Vladimír
Bohužel nestíhám zpracovávat ani stovky VPMek, která jsem už nafotil (a mezitím je na vložení posílají jiní :evil: ), natož se zavazovat k jakékoliv spolupráci s jinými organizacemi. Takže za mě nic.

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: pát 27. srp 2010 16:25:45
od martin
já osobně se asi taky moc nepřipojím (čeká mně škola), ale nějaká ta morálně písemně technická podpora být může. V těch konzultacích bych problém neviděl, zvlášť když jsou zde zájemci :D Zahlédl jsem cosi o kopii naší zřizovací listiny - tak to jde na Standu.

Souhlasím s Jirkou, že času je málo a v poslední době má spolek letní spánek - a to nás čeká seminář !!!!! a možná brožury, takže bychom se měli zamyslet nad větší aktivitpu - tady díky Petrovi.

Co se týká dotací na hřbitovy a VH z MO, tak tam nějaký přehled mám, pravda letou to jde na ten Olomoucký a i do ciziny, možno to zmínit na semináři, nebo pozvat někoho z MO (p. vetrák či p. Filipek?).

Každopádně díky Moravskému gangu za tuhle družnu, čím větší o těchto aktivitách bude povědomí tím spíše něčeho dosáhneme

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: pát 27. srp 2010 16:28:08
od martin
s obsahem toho memoranda nemám žádný problém, nejsem si zcela jist, zda to nemusí podepsat předseda (u nás), ale z důvodu operativy bych to klidně delegoval na Petra, stejně je to hlavně jeho zásluha 8-)

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: sob 28. srp 2010 22:46:30
od Vladimír
Pro mě je prvořadým úkolem vložit všechna VPmka, která jsem kdy nahledal. Teprve až budu mít téměř prázdný šuplík, mohu dělat něco jiného. Howgh.

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: ned 29. srp 2010 11:58:19
od petr
Nežádal jsem od nikoho žádnou práci, nic než pár minut na přečtení memoranda o spolupráci a dalších dokumentů.
Jasně, že by jsme si to vzali na triko my, co to máme do Košic přece jen o pár kilometrů blíž, ikdyž letadlem to máte do Košic 50 minut :D a z předchozích konferencí, které táhli jen z nějakých místních grantů vím, že to bylo ve větším stylu a na solidní úrovni (přednáškový sál z technikou, sborník, tlumočník..). Garantem jejich práce je jak tamní samospráva tak VHU SR., už to není podobná banda nadšenců jako my ještě v celkem nedávné minulosti.
Takže prosím o vyjádření, zda by jsme byli ochotni morálně jejich aktivity podpořit.

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: ned 29. srp 2010 18:00:52
od kapa
Potvrzuju, co tady už padlo - na případnou aktivní spolupráci se krom Petra hlásím jak já, tak Jirka (ten nemá na tohle forum pokud vím zatím přístup). Na těch hřbitovech na Slovensku a v Polsku je pohřbena fůra českých vojáků, někdo od nás by jim s jejich prací (a že jí ještě je!) pomoci měl... a kdo jiný než VETS (a za VETS Moravský gang)? ;)

Re: Spolupráce s KVH BESKYDY

Napsal: stř 15. zář 2010 16:30:06
od Feďo
Ja by som sa do spolupráce zapojil.