Radouň na Mělnicku, květen 1945.

Chcete se na něco zeptat? Tohle je to správné místo!
Odpovědět
JaroslavK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 06. úno 2014 19:07:42

Radouň na Mělnicku, květen 1945.

Příspěvek od JaroslavK »

7. května přijel od Byšic do Vysoké Libně jeden německý pancéřový vůz a za ním dvě nákladní auta s vojáky. Jeli směrem k Radouni. V obrněném voze měl být důstojník a v ruce držet mapu. V Radouni u kovárny někdo po Němcích prý střelil z flobertky. Po tomto výstřelu, nebo že si vojáci zajeli, se vojáci vrátili zpátky a zahnuli po cestě do Radouně. Tam u Horákova statku došlo k první přestřelce.
Hoši z Radouně našli prý předtím v lese odhozený samopal i s municí. Šli s ním do domu po Bergerovi, kam pak přišel hajný Jan Novák, kterému kluci nabitý samopal dali. Právě 7.května byli u Nováka na návštěvě Jaromír Horák a ještě další tři lidé, když uslyšeli střelbu a poté uviděli zmíněnou německou kolonu vedenou motocyklem. Novák, jak je zpozoroval, pustil do nich z nalezeného automatu celou dávku, při niž někteří padli. Vojáci couvli, vyskákali z aut a zalehli k obraně. Několik jich vniklo do statku Bohumila Horáka. Nastala přestřelka, při niž Němci odpálili na Novákův dům pancéřovou pěst a poškodili ho. Později dorazili revoluční bojovníci z Mělnického Vtelna, kteří měli nejdříve omylem střílet do svých kolegů z Radouně. Po vyjasnění situace pak zaútočili na Němce v Horákově stavení, kde měli podle svědectví J. Horáka pancéřovou pěstí zapálit stodolu a urazit kus štítu. Němci ukrytí ve statku si už předtím vzali jako rukojmí Horákovu dceru Bohumilu a služku Věru Cutychovou. Přestřelka se protáhla až do noci. Večer byli Němci vyzváni, aby ukázali zajatá děvčata v okně, zda jsou v pořádku . Potom se vyjednávalo, údajně i za účasti řepínských (partyzáni skupiny Národní mstitel). Bylo dohodnuto, že zbývající němečtí vojáci odejdou s rukojmími, která budou po několika kilometrech propuštěna a vrátí se zpátky. Tak se i stalo a všichni s napětím očekávali, až se obě dívky zase objeví. Všechno nakonec dopadlo tak, jak bylo dojednáno.
Celá akce byla prý chaotická, velmi živelná a s masovou účastí. Zúčastnil se jí každý civilista, který v té době vlastnil nějakou zbraň. Podle toho také dopadla. Kromě asi 15 mrtvých německých vojáků z našich lidí zahynuli: Jaroslav Chalupa (*1908), Jaroslav Krejčí (*1893) a Josef Vítek (*1900) z Mělnického Vtelna, Jan Skala (*1909) a Albín Srbek (*1910) z Radouně, Josef Kaiser (*1917) z Vysoké Libně, Antonín Mašek (*1912) z Kadlína, Ladislav Jukl (*1919) a Rudolf Korec (*1924) z Kropáčovy Vrutice.
( zdroj: Václav Zimerman, Národní mstitel)
:oops: :|
Návštěvník

Re: Radouň na Mělnicku, květen 1945.

Příspěvek od Návštěvník »



Naposledy oživil Anonymous v úte 11. bře 2014 15:34:20
Odpovědět