Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Vaše tipy na vojenská pietní místa.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Vážení přispěvatelé do databáze VPM.

Takto jsem nedávno nadepsal níže uvedenu nabídku. Od té doby jsem dokončil Královéradecký kraj a začínám s Libereckým. Pro vaši informaci zde přibližný počet evidovaných VH z databáze MO (CEVH), které nemáme zmapovány.
Karlovarský kraj - 50
KrajVysočina - 110
Ústecký kraj - 180
Jihočeský kraj - 200
Středočeský kraj - 280
Plzeňský kraj - 320
Královéhradecký kraj - 850 (nejvíc okres Trutnov)
Pro jistotu opakuji text, jak jsem jej psalasi před 14 dny, nabídka tu stále je.

Měl jsem předsevzetí, že se pokusím k 75. výročí osvobození vlasti dokončit revizi všech VPM v naší databázi alespoň v krajích Čech, protože jsem viděl, že občas u některých z nich chybí číslo z evidence VH zastřešované MO, jak užíváme zkratku CEVH. Teprve při práci jsem zjistil, jak jsem byl naivní, když jsem se domníval, že těch chybějících čísel je jen pár. V této chvíli mám dokončeny kraje Vysočina, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Středočeský, pracuji na Královéhradeckém. Pak mám v plánu Liberecký a Pardubický a pak Moravské. Na Prahu si zatím netrofám. Ani si nedovolím odhadnout počet doplňovaných ID z CEVH, ale bylo jich hodně stovek. Podle fotek to dokládá, že naše práce byla pro jejich zaevidování dokladem a to nejen staré vklady, ale i mnohé zcela nedávné, takže můžete být hrdí na to, že jste přispěli k probuzení některých úředníků. Jejich kvalitu poznáte podle toho, kde se už probrali, tam je začíslováno skoro vše, ale jsou i tací,co se neprobrali dosud, tam to čeká na někoho, kdo si uvědomí, že to je jeho povinnost.
Mám nabídku. Vše, co jsem kontroloval nebylo jen abych doplnil ID, ale abych objevil i to, co mají v CEVH a nemáme my. Mohu vás ujistit, že i těchto "bílých míst" máme ještě hodně. Někomu jsem již podklady poslal a vidím, že třeba Marek už se do toho dal. Takže vlastně i ty moje seznamy začaly zastarávat. Proto píši tuto nabídku: kdo má chuť zlikvidovat některá bílá místa nezmapovaných VPM, nemusí dělat to, co jsem již udělal a pracně to hledat v databázích, pokud se bude chystat na nějakou cestu a potká obec, kde stojí nezmapovaný pomník. Stačí se mi ozvat a já mu pošlu textový soubor ve Wordu. Mám tedy zatím 6 vyjmenovaných krajů, seřazeno po okresech a v nich pod obcí odkaz (link) na stránky CEVH, kde se dozvíte vše o daném VH.
Můj mail je jedlickaf&seznam.cz
Marek
Člen spolku
Příspěvky: 188
Registrován: pát 06. říj 2017 9:30:09

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od Marek »

O.K. Mám od Vás Plzeňský, tam jsem teď vyfotil a vložil jeden pomníček v lese.......a mám od Vás i Středočeský, tam jsem minulý týden dofotil ty Vinařice......tzn. kdybych se chystal do jiných krajů, napíši si o ně. M.
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od martin »

K 16. 5. je v CEVH evidováno 37 149 válečných hrobů v ČR a 3 389 v zahraničí. V databázi spolku je 27 436 vh v ČR a 2 236 v zahraničí.

Jinak řečeno, oproti CEVH spolku chybí 9 713 vh v ČR a 1 153 v zahraničí.

I když je fakt, že pokud někde spolek nemá CEVH ID, může ve skutečnosti být ten poměr chybějících vh v dtb spolku nižší.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Dovolím si poznámku pro případné laiky.
Čísekně to takto vypadá, ale Spolek pro VPM a CEVH MO ČR mají sice řadu podobných pravidel pro evidenci VPM a VH, ale i dost rozdílů. Pokud v předcházejícím příspěvku uvedených číslech je započítáno 100 % evidovaných položek, pak se nemůžeme shodnout nikdy, zejména v hrobech vojáků, které eviduje Spolek, zatímco CEVH postupuje v duchu zákona o VH, podobně tomu je u in memoriam vzpomínek na v koncentrácích umučené, atd.
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od martin »

fanda píše: sob 23. kvě 2020 11:38:08 Dovolím si poznámku pro případné laiky.
Čísekně to takto vypadá, ale Spolek pro VPM a CEVH MO ČR mají sice řadu podobných pravidel pro evidenci VPM a VH, ale i dost rozdílů. Pokud v předcházejícím příspěvku uvedených číslech je započítáno 100 % evidovaných položek, pak se nemůžeme shodnout nikdy, zejména v hrobech vojáků, které eviduje Spolek, zatímco CEVH postupuje v duchu zákona o VH, podobně tomu je u in memoriam vzpomínek na v koncentrácích umučené, atd.
Nechápu, jasně mluvím JEN a POUZE o válečných hrobech, kde je metodika ZCELA SHODNÁ!
Pokud bych mluvil o vojenských pietních místech a válečných hrobech, asi by se dalo mluvit o jiných metodikách.
Takže ještě jednou, spolek eviduje celkem 57391 vojenských pietních míst z čehož je dneska 29674 válečných hrobů (ČR+cizina). Podle stejné metodiky jako má MO, protože u těchto lokalit máme ID z CEVH.
Jak prosté.

Kdybych použil různé metodiky (vpm vs vh), tak bych napsal, že spolek má o 20000 památek víc než MO v CEVH, což by byl naprostý amatérismus, který jde mimo mně.


A jak říká klasik, jeden obrázek za tísc slov
vh vpm3.jpg
vh vpm3.jpg (277.15 KiB) Zobrazeno 9157 x
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Děkuji za poučení. Už jsem to pochopil i já.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Hlásím dokončení revize kraje Libereckého.
Považuji za potřebné vyjádřit poděkování za práci všem vkladatelům VPM za tento kraj, protože viditelně přispěli k tomu, že pracovníci orgánů veřejné správy zaevidovali další VH. Pravda je, že při tom zase oni našli celou řadu VH, které pro změnu chybí v naší evidenci. Hrubým odhadem je jich v kraji pouhých 150. Opakovaně nabízím zájemcům jejich přehled i s údaji z CEVH pro jednoduché nalezení v tomto krásném horském kraji.
fanda
Člen spolku
Příspěvky: 248
Registrován: ned 08. led 2012 21:39:23
Bydliště: Havlíčkův Brod/Horní Cerekev
Kontaktovat uživatele:

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Hlásím dokončení revize Zlínského kraje. Celkem jsem nalezl asi 250 VH, které nemáme v evidenci. Jejich přehled případným badatelům nabízím.

Dovolím si konstatování faktů, které jsem při této revizi zjišťoval průběžně, v okrese Zlín ještě markantněji než jinde. Pevně doufám, že tím opět nevyvolám zbytečné emoce. Opakuji, že to je jen a jen konstatování:

Potvrdilo se, že psát rozumné poznámky o chybách v evidenci CEH je přínosné.
Např. v obci Lukov/okres Zlín jsem udělal poznámku, že u hrobu Josefa Vasila Barny bylo jeho jméno uvedeno i u dalšího VPM, což měl být „hrob neznámého vojína“. Nyní je u jeho VH poznámka: „Deska s nápisem "neznámému vojínu" byla odstraněna po zjištění jména padlého vojína a nahrazena novou. Hrob je umístěn u brány ze západní strany hřbitova.“
Podobně u VPM 13935 bylo v poznámce uvedeno:: „v CEVH veden s poznámkou patřící k jinému pomníku“. Tato poznámka už v CEVH u ID CZE7209-972 skutečně není.

Totéž platí pro poznámky Lenky Šimčíkové při mapování pohřebiště Wehrmachtu ve Valašském Meziříčí, kde našla a jako chybějící označila odhadem20 křížů. Všechny byly dodatečně začíslovány a jsou nyní mnou doplněny.

Mimochodem, paní Lenka zasluhuje velkou poklonu. Bez její obětavé práce bychom v okresech Zlínského kraje měli VPM velmi poskrovnu, někde skoro žádné.
jiri
Příspěvky: 1851
Registrován: čtv 25. bře 2010 4:17:10
Bydliště: Praha - Bendovo Záhoří

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od jiri »

Myslím, že nemá cenu otevírat znovu otázku zda psát do poznámek - veřejně, že v CEVH je chyba nebo něco chybí.
NE - NEBUDEME TO PSÁT DO POZNÁMEK.
Pokud má někdo pocit, že v CEVH je něco špatně, může to napsat dotyčnému úředníkovi mailem přímo (kontakt je u každého CEVH k dispozici).

Čistě prakticky - co je účinnější?
a) když to napíšeme do poznámky a budeme čekat až si toho nikdo odpovědný všimne
b) napíšeme mu to přímo (pokud nebude reagovat - jeho věc)
Uživatelský avatar
martin
Příspěvky: 2118
Registrován: stř 24. bře 2010 16:18:36

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od martin »

Dovolím si malou odbočku. Tzv. CEVH, tedy Centrální evidence válečných hrobů je databáze, která vznikla v roce 2004 a je pravda s podivem, že ani po 16 letech není hotová. Nicméně, se mně zdá, že si někdo spojuje CEVH s Ministerstvem obrany ČR. Takže tak to věru není. MO spravuje databázi po technické stránce, nevkládá tam data. Má sice poslední slovo v tom zda památka je či není válečný hrob, ale to je asi tak vše.

Psát tedy do poznámky, že něco není v CEVH je zcela absurdní, neboť tento fakt máme u každého vpm vždy jasně uvedený.
U každého vpm přece máme

Centrální evidence válečných hrobů: není evidován
nebo
Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-3105-10159

Jaký smysl má znovu do poznámky napsat, že není v CEVH?

Pokud se daný odpovědný úředník z obce, ORP či kraje podívá k nám na web, hnedle vidí, zda má něco do CEVH doplnit či ne. Je to pouze na něm, úředníkovi, zda dostojí zákonné povinnosti.

To jen na vysvětlení, jinak kdo má interes, vše je v Zákoně o válečných hrobech.
§ 4
Výkon státní správy
(1) Obecní úřad obce s rozšířenou působností vede evidenci válečných hrobů, které jsou v jeho správním obvodu. Tento úřad informuje příslušný krajský úřad o počtech a o stavu válečných hrobů, které vede v evidenci. Informaci podává do konce června kalendářního roku podle stavu k 31. prosinci předchozího roku.
(2) Krajský úřad vede souhrnnou evidenci válečných hrobů, které jsou v jeho správním obvodu, a koordinuje péči o válečné hroby v rámci kraje. Krajský úřad informuje ministerstvo o počtech a o stavu válečných hrobů, které vede v evidenci. Informaci podává do konce září kalendářního roku podle stavu k 31. prosinci předchozího roku.
(3) Ministerstvo
a) v případě pochybností rozhoduje o tom, co je válečným hrobem,
b) koordinuje péči o válečné hroby v České republice a v zahraničí,
c) vede centrální evidenci válečných hrobů,
Odpovědět