Hrob v dáli

Vaše tipy na vojenská pietní místa.
Zamčeno
jkdomus

Hrob v dáli

Příspěvek od jkdomus » ned 30. lis 2014 12:19:00

Nedávno jsem navštívil rodinnou hrobku ve Veltrusech, na které je nápis vztahující se k jednomu mému prastrýci, který padl jako jednoroční dobrovolník (30.10.1915) ve svých 22 letech na italské frontě na hoře Vodil vrh u města Tolmin (dnes Slovinsko). Protože jsem v podstatě zvídavý člověk, zajímal jsem se blíže o detaily vztahující se k jeho úmrtí. Je pravda, že jsem nějaké konkrétní údaje k jeho osobě nenašel, jenom snad to, že padl za tzv. "3. sočské ofenzívy", která v té oblasti probíhala v období od poloviny října 1915 do poloviny listopadu 1915. Díky internetu jsem zjistil, že můj prastrýc by měl být tedy snad pochován spolu s 2564 (!) dalšími padlými na vojenském hřbitově u slovinského města Tolmin na horním toku řeky Soči, a že by mělo být zřejmě jeho jméno uvedeno také na jedné z dřevěných dubových pamětních desek v kostelíku Sv. Ducha v Soči na Javornici, který tam vystavěli ještě v průběhu bojů vojáci c.k. rakousko-uherské armády a malbami jej vyzdobil tehdejší účastník bojů, český malíř Josef Váchal. Není jistě bez zajímavosti, že tento památník byl zařazen v r. 2007 do Seznamu světového dědictví UNESCO! Podařilo se mi sehnal i několik fotografií onoho místa, o němž se domnívám, že by mělo být také zmíněno na vašich stránkách. Fotografie z tohoto "hrobu v dáli" mého prastrýce, Jaroslava Stolze ze Spomyšle přikládám formou odkazu.
S pozdravem
Jiří Knap st.
jkdomus@gmail.com
Odkaz: http://jkdomus.rajce.idnes.cz/Vodil_vrh_-_Tolmin

//vojta: už řešíme po mailu

Zamčeno