Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Vaše tipy na vojenská pietní místa.
Odpovědět
fanda
Člen spolku
Kontaktovat uživatele:

Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od fanda »

Vážení přispěvatelé do databáze VPM.

Takto jsem nedávno nadepsal níže uvedenu nabídku. Od té doby jsem dokončil Královéradecký kraj a začínám s Libereckým. Pro vaši informaci zde přibližný počet evidovaných VH z databáze MO (CEVH), které nemáme zmapovány.
Karlovarský kraj - 50
KrajVysočina - 110
Ústecký kraj - 180
Jihočeský kraj - 200
Středočeský kraj - 280
Plzeňský kraj - 320
Královéhradecký kraj - 850 (nejvíc okres Trutnov)
Pro jistotu opakuji text, jak jsem jej psalasi před 14 dny, nabídka tu stále je.

Měl jsem předsevzetí, že se pokusím k 75. výročí osvobození vlasti dokončit revizi všech VPM v naší databázi alespoň v krajích Čech, protože jsem viděl, že občas u některých z nich chybí číslo z evidence VH zastřešované MO, jak užíváme zkratku CEVH. Teprve při práci jsem zjistil, jak jsem byl naivní, když jsem se domníval, že těch chybějících čísel je jen pár. V této chvíli mám dokončeny kraje Vysočina, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Středočeský, pracuji na Královéhradeckém. Pak mám v plánu Liberecký a Pardubický a pak Moravské. Na Prahu si zatím netrofám. Ani si nedovolím odhadnout počet doplňovaných ID z CEVH, ale bylo jich hodně stovek. Podle fotek to dokládá, že naše práce byla pro jejich zaevidování dokladem a to nejen staré vklady, ale i mnohé zcela nedávné, takže můžete být hrdí na to, že jste přispěli k probuzení některých úředníků. Jejich kvalitu poznáte podle toho, kde se už probrali, tam je začíslováno skoro vše, ale jsou i tací,co se neprobrali dosud, tam to čeká na někoho, kdo si uvědomí, že to je jeho povinnost.
Mám nabídku. Vše, co jsem kontroloval nebylo jen abych doplnil ID, ale abych objevil i to, co mají v CEVH a nemáme my. Mohu vás ujistit, že i těchto "bílých míst" máme ještě hodně. Někomu jsem již podklady poslal a vidím, že třeba Marek už se do toho dal. Takže vlastně i ty moje seznamy začaly zastarávat. Proto píši tuto nabídku: kdo má chuť zlikvidovat některá bílá místa nezmapovaných VPM, nemusí dělat to, co jsem již udělal a pracně to hledat v databázích, pokud se bude chystat na nějakou cestu a potká obec, kde stojí nezmapovaný pomník. Stačí se mi ozvat a já mu pošlu textový soubor ve Wordu. Mám tedy zatím 6 vyjmenovaných krajů, seřazeno po okresech a v nich pod obcí odkaz (link) na stránky CEVH, kde se dozvíte vše o daném VH.
Můj mail je jedlickaf&seznam.cz

Marek
Člen spolku

Re: Celková databáze VPM - nabídka tipů.

Příspěvek od Marek »

O.K. Mám od Vás Plzeňský, tam jsem teď vyfotil a vložil jeden pomníček v lese.......a mám od Vás i Středočeský, tam jsem minulý týden dofotil ty Vinařice......tzn. kdybych se chystal do jiných krajů, napíši si o ně. M.

martin

Příspěvek od martin »

K 16. 5. je v CEVH evidováno 37 149 válečných hrobů v ČR a 3 389 v zahraničí. V databázi spolku je 27 436 vh v ČR a 2 236 v zahraničí.

Jinak řečeno, oproti CEVH spolku chybí 9 713 vh v ČR a 1 153 v zahraničí.

I když je fakt, že pokud někde spolek nemá CEVH ID, může ve skutečnosti být ten poměr chybějících vh v dtb spolku nižší.

fanda
Člen spolku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fanda »

Dovolím si poznámku pro případné laiky.
Čísekně to takto vypadá, ale Spolek pro VPM a CEVH MO ČR mají sice řadu podobných pravidel pro evidenci VPM a VH, ale i dost rozdílů. Pokud v předcházejícím příspěvku uvedených číslech je započítáno 100 % evidovaných položek, pak se nemůžeme shodnout nikdy, zejména v hrobech vojáků, které eviduje Spolek, zatímco CEVH postupuje v duchu zákona o VH, podobně tomu je u in memoriam vzpomínek na v koncentrácích umučené, atd.

martin

Příspěvek od martin »

fanda píše:
sob 23. kvě 2020 11:38:08
Dovolím si poznámku pro případné laiky.
Čísekně to takto vypadá, ale Spolek pro VPM a CEVH MO ČR mají sice řadu podobných pravidel pro evidenci VPM a VH, ale i dost rozdílů. Pokud v předcházejícím příspěvku uvedených číslech je započítáno 100 % evidovaných položek, pak se nemůžeme shodnout nikdy, zejména v hrobech vojáků, které eviduje Spolek, zatímco CEVH postupuje v duchu zákona o VH, podobně tomu je u in memoriam vzpomínek na v koncentrácích umučené, atd.
Nechápu, jasně mluvím JEN a POUZE o válečných hrobech, kde je metodika ZCELA SHODNÁ!
Pokud bych mluvil o vojenských pietních místech a válečných hrobech, asi by se dalo mluvit o jiných metodikách.
Takže ještě jednou, spolek eviduje celkem 57391 vojenských pietních míst z čehož je dneska 29674 válečných hrobů (ČR+cizina). Podle stejné metodiky jako má MO, protože u těchto lokalit máme ID z CEVH.
Jak prosté.

Kdybych použil různé metodiky (vpm vs vh), tak bych napsal, že spolek má o 20000 památek víc než MO v CEVH, což by byl naprostý amatérismus, který jde mimo mně.

A jak říká klasik, jeden obrázek za tísc slov
vh vpm3.jpg
vh vpm3.jpg (277.15 KiB) Zobrazeno 532 x

fanda
Člen spolku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fanda »

Děkuji za poučení. Už jsem to pochopil i já.

fanda
Člen spolku
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fanda »

Hlásím dokončení revize kraje Libereckého.
Považuji za potřebné vyjádřit poděkování za práci všem vkladatelům VPM za tento kraj, protože viditelně přispěli k tomu, že pracovníci orgánů veřejné správy zaevidovali další VH. Pravda je, že při tom zase oni našli celou řadu VH, které pro změnu chybí v naší evidenci. Hrubým odhadem je jich v kraji pouhých 150. Opakovaně nabízím zájemcům jejich přehled i s údaji z CEVH pro jednoduché nalezení v tomto krásném horském kraji.

Odpovědět