Legionářka

Vše okolo zpracování VPM.
Odpovědět
3kpt
Člen spolku
Příspěvky: 55
Registrován: pon 19. led 2015 9:34:36

Legionářka

Příspěvek od 3kpt »

Zdar všem,
ve volné chvíli jsem se dočetl v Československém legionáři z r. 1932, ročník 14, č.10, str. 4 toto:
V rozkazu čs. nemocnice č. 1 v Jekatěrinburku ze dne 14.I.1919 č. 11 § 4. jest sice také zmínka o milosrdné sestře Navarové Sofii, která se právě toho dne odesílá se svým mužem star. ordinátorem nemocnice podp. z. sl. Drem Oldř. Navarou ve služební záležitosti do Vladivostoku (k doprovodu invalidů s ruským san. vlakem 107). Stylisace zmíněného rozkazu byla nesprávná, neboť pí. Sofie Navarová byla přijata do služeb čs. vojska teprve dnem 4. dubna 1919, o čemž níže bude ještě podrobněji promluveno.
Teď k osobám:
Navara Oldřich: *Vrapice (Kladno) 31.5.1889 - + Praha 31.01.1953. Bydliště: Pořín okr. Pelhřimov. Absolvent pražské lékařské fakulty. V r. 1914 narukoval do války, upadl do zajetí a v následujících letech působil jako lékař v zajateckém táboře. V srpnu 1918 vstoupil do čs. legií a o dva roky později se s nimi vrátil do vlasti. Poté justiční lékař v pankrácké věznici, později vrchní vězeňský lékař. Během války pomáhal politickým vězňům.
Navarová Sofie: *29.11.1897. Domovský okres: Pelhřimov. Hodnost v době zařazení: milosrdná sestra u Čs. legií v Rusku.
A to hlavní:
Navarová Marie: manželka Mudr. Oldřicha Navary a bývalá zdravotní sestra se 27.5.1942 stala svědkem atantátu na R. Heydricha a po kontrole zdravotního stavu Heydricha zastavila projíždějící automobil, který s ním poslala do nedaleké nemocnice Na Bulovce. Paní Marie Navarová se zachovala tak, jak jí předurčila bývalá profese. Nešlo o promyšlený čin kolaborace, ale zcela logickou pomoc, bez ohledu na to, kdo je jejím pacientem.
A o co jde? Její hrob máme na webu, v Benešově. A já mám dotaz, zda se jedná o onu veteránku z Čs. legií (mohla mít dvě jména - Sofie Marie) nebo druhou ženu Mudr. Oldřicha Navary? Má někdo styky na VHÚ, VÚA nebo tam pracujete a může to zjistit? Nedělám to z lenosti, ale nikdy jsem na dotaz na ony instituce nedostal odpověď. Mohli by jsme tak mít možná první legionářku v databázi. A že jich bylo.
petr
Člen spolku
Příspěvky: 482
Registrován: ned 28. bře 2010 12:03:53
Bydliště: Hrušky (Břeclav)

Re: Legionářka

Příspěvek od petr »

Po novém roce pojedu do Prahy do archivu tak si zkusím vyžádat její spis. Minulý týden jsem tam fotil písemnosti k XX. lodnímu transportu z Vladivostoku a byla tam zmínka mimo jiných žen i o nějaké řeholnici.
jiri
Příspěvky: 1853
Registrován: čtv 25. bře 2010 4:17:10
Bydliště: Praha - Bendovo Záhoří

Re: Legionářka

Příspěvek od jiri »

poslal jsem dopis Pavlovi Kmochovi, který se touto paní kdysi zabýval
bylo by to hodně zajímavé
její hrob je zde - https://www.vets.cz/vpm/33997-hrob-marie-navarova/
wasp68
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10. pro 2019 8:34:05

Re: Legionářka

Příspěvek od wasp68 »

Zdravím, pánové. Sofie byla Navarova první manželka, Ruska. Měli spolu dceru Taťánu. Obě se zapojily po druhé válce do ukrývání Igora Moravce, obě stály před soudem, ale odsouzeny nakonec nebyly. Sofie se vdala podruhé (někdy před druhou válkou, netuším kdy) za generála Sergeje Vojcechovského. Zdroj: Pejčoch Ivo: Štábní kapitán Oldřich Navara, HaV 2/2009.
jiri
Příspěvky: 1853
Registrován: čtv 25. bře 2010 4:17:10
Bydliště: Praha - Bendovo Záhoří

Re: Legionářka

Příspěvek od jiri »

Pavle, díky za okamžitou reakci
3kpt
Člen spolku
Příspěvky: 55
Registrován: pon 19. led 2015 9:34:36

Re: Legionářka

Příspěvek od 3kpt »

Též díky.
Odpovědět