Legionářka

Vše okolo zpracování VPM.
Odpovědět
3kpt
Člen spolku
Příspěvky: 45
Registrován: pon 19. led 2015 9:34:36

Legionářka

Příspěvek od 3kpt »

Zdar všem,
ve volné chvíli jsem se dočetl v Československém legionáři z r. 1932, ročník 14, č.10, str. 4 toto:
V rozkazu čs. nemocnice č. 1 v Jekatěrinburku ze dne 14.I.1919 č. 11 § 4. jest sice také zmínka o milosrdné sestře Navarové Sofii, která se právě toho dne odesílá se svým mužem star. ordinátorem nemocnice podp. z. sl. Drem Oldř. Navarou ve služební záležitosti do Vladivostoku (k doprovodu invalidů s ruským san. vlakem 107). Stylisace zmíněného rozkazu byla nesprávná, neboť pí. Sofie Navarová byla přijata do služeb čs. vojska teprve dnem 4. dubna 1919, o čemž níže bude ještě podrobněji promluveno.
Teď k osobám:
Navara Oldřich: *Vrapice (Kladno) 31.5.1889 - + Praha 31.01.1953. Bydliště: Pořín okr. Pelhřimov. Absolvent pražské lékařské fakulty. V r. 1914 narukoval do války, upadl do zajetí a v následujících letech působil jako lékař v zajateckém táboře. V srpnu 1918 vstoupil do čs. legií a o dva roky později se s nimi vrátil do vlasti. Poté justiční lékař v pankrácké věznici, později vrchní vězeňský lékař. Během války pomáhal politickým vězňům.
Navarová Sofie: *29.11.1897. Domovský okres: Pelhřimov. Hodnost v době zařazení: milosrdná sestra u Čs. legií v Rusku.
A to hlavní:
Navarová Marie: manželka Mudr. Oldřicha Navary a bývalá zdravotní sestra se 27.5.1942 stala svědkem atantátu na R. Heydricha a po kontrole zdravotního stavu Heydricha zastavila projíždějící automobil, který s ním poslala do nedaleké nemocnice Na Bulovce. Paní Marie Navarová se zachovala tak, jak jí předurčila bývalá profese. Nešlo o promyšlený čin kolaborace, ale zcela logickou pomoc, bez ohledu na to, kdo je jejím pacientem.
A o co jde? Její hrob máme na webu, v Benešově. A já mám dotaz, zda se jedná o onu veteránku z Čs. legií (mohla mít dvě jména - Sofie Marie) nebo druhou ženu Mudr. Oldřicha Navary? Má někdo styky na VHÚ, VÚA nebo tam pracujete a může to zjistit? Nedělám to z lenosti, ale nikdy jsem na dotaz na ony instituce nedostal odpověď. Mohli by jsme tak mít možná první legionářku v databázi. A že jich bylo.

Odpovědět