Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Chcete se na něco zeptat? Tohle je to správné místo!
Odpovědět
genhra
Příspěvky: 2
Registrován: sob 25. bře 2017 20:43:27

Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Příspěvek od genhra »

Dobrý den, mám dvě informace o tomto pomníku:
1. Je tam chyba v zápisu příjmení HRADIU FRANTIŠEK 27.III.1887, 18.III.1915. v příjmení došlo k překlepu a patří tam Hradil
2. Doplnění k pomníku z knihy Starý Poddvorov:
… Do světové války narukovalo ze Starého Poddvorova celkem 185 mužů a pouze 24 rodiny byly ušetřeny toho, že by z nich někdo musel na vojnu. Na bojištích padlo nebo zemřelo následkem zranění a nemocí podle zápisu učilete Jindřicha Síse v obecní kronice celkem 31 mužů. Zůstalo po nich 17 vdov a 42 sirotci¤). Pomník padlým v obci však vykazuje 33 jmen, přičemž se některá neshodují se jmény uváděnými v kronice, podle níž padli následující občané Starého Poddvorova: Martin Bílek (vdova a 4 sirotci), František Kotásek, Martin Filípek, Ludvík Bílek (vdova a 2 sirotci), Fabián Michalica (vdova a 2 sirotci), Petr Stávek, Štěpán Jurkovič (vdova a 3 sirotci), Petr Trefilík, Eduard Kmenta (vdova a 4 sirotci), Jan Šimek (vdova a 4 sirotci), František Hradil, Frant. Novotný (vdova a 4 sirotci), František Novák, Cyril Prygl, Josef Kotásek, Josef Kašík, František Havlík, František Veselský (vdova a 2 sirotci), Jan Bartál (vdova a 2 sirotci), Jan Hromek (vdova a 2 sirotci), Petr Bortlík, Josef Svoboda, Josef Plecák (vdova a 1 sirotek), František Svoboda (vdova a 4 sirotci), František Zimolka (vdova a 3 sirotci), Petr Veselský, Jan Veselský, František Michalica (vdova a 2 sirotci), Josef Bařina (vdova a 2 sirotci) a jistý Macek (vdova). Na pomníku padlých z tohoto seznamu chybí Jan Hromek a František Svoboda a Macek, kromě toho však pomník zaznamenává i jména Františka Plecáka, Jana Juráse, Vendelína Bařiny, Josefa Horňáka, Petra Šimka, Šimona Mazucha, Josefa Prygla a Jaroslava Prygla (poslední dva ovšem s úmrtím až po roce 1918, nejspíš na následky zranění).
Starý Poddvorov, dějiny obce, 2010, str. 176 - 177

¤)Kronika s. 21. Srov. též OAH, fond VMHO, inv. č. 26, fol. 222, kde se však uvádí počet narukovaných 206, raněných 140, padlých 29. Počet vdov 16, sirotků 48.

Nejdůležitější je oprava příjmení a doplnění chybějících jmen. Možná by tento výňatek mohl být přidán na stránku "pod čarou" jako upřesnění infa.

Hradil
jiri
Příspěvky: 1853
Registrován: čtv 25. bře 2010 4:17:10
Bydliště: Praha - Bendovo Záhoří

Re: Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Příspěvek od jiri »

díky za opravu a informace, opravím a vložím, pošlu odkaz - příště prosím poslat podle informace na našich stránkách na mail jiri.portes@vets.cz
netřeba zakládat nové vlákno tady,
jiri
Příspěvky: 1853
Registrován: čtv 25. bře 2010 4:17:10
Bydliště: Praha - Bendovo Záhoří

Re: Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Příspěvek od jiri »

- kontroloval jsem pomník - přepis proveden správně - je tam opravdu HRADIU - tzn. chyba ne na naší straně, ale kameníkova. Udělal jsem výjimku a jméno opravil podle Vaší žádosti.
- jména na pomníku souhlasí s přepisem - pokud chybí nějaké jméno je to chyba obce (nebo zřizovatele pomníku) ne naše.
- vložil jsem do poznámky navržený text
- systém naší práce spočívá v tom, že evidujeme pomníky, desky, hroby - přepisujeme vše tak jak je na pomníku, není v našich silách zajistit změnu textů na pomnících

pane Hradile, pošlete mi prosím (třeba do mailu) své jméno, abych to mohl doplnit do zdroje poznámky. Dále potvrďte. prosím, zde, že jste informaci četl, případně doplňte, co potřebujete, pak toto vlákno smažu.
petr
Člen spolku
Příspěvky: 482
Registrován: ned 28. bře 2010 12:03:53
Bydliště: Hrušky (Břeclav)

Re: Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Příspěvek od petr »

Jen pár poznámek k tématu, proběhl jsem databáze a:
Někteří byli prohlášeni za mrtvé až v roce 1920, případně i 1925 takže učitel možná neměl pro kroniku informace, že jsou mrví
I v oficiálních seznamech ztrát se informace objevovaly i z několika měsíčním zpožděním.
Některé matky do smrti věřily, že jejich syn přežil, jen se z nějakého důvodu nevrátil, i jinde je proto nedali na pomník vytesat (jinde to byla i otázka peněz, byli tam ti co si zaplatili).
Potom je to otázka místa narození (podle místa narození se rukovalo k určitým útvarům (většinou :-)) třeba zrovna případ Horňáka, který narukoval a padl u 91. pěšího z Českých Budějovic).
Někteří už mohli bydlet i jinde tak se to kronikář nedozvěděl

Prostě je dost důvodů proč tam někteří na pomníku nejsou a někteří jsou na pomníku a nejsou v kronice
genhra
Příspěvky: 2
Registrován: sob 25. bře 2017 20:43:27

Re: Pomník z 1. sv. války ve Starém Poddvorově

Příspěvek od genhra »

1) já hledal někde nějaké e-mailové spojení, ale nenašel jsem, asi neumím hledat, nebo jsem hledal na nesprávném místě. To bych jinak tu informaci poslal na e-mail.
2) Ano i z fotografie je zřejmé, že chyba je s největší pravděpodobností na kameníkovi.
3) Posílám e-mail
Odpovědět